1. Kuidas valida seinale maali?

Alustuseks mõtiskle, missugused maalid Sulle rohkem meeldivad, kas näiteks abstraktsed maalid, kus konkreetset äratuntavat objekti enamasti kujutatud pole, pigem on rõhk dünaamikal, kompositsioonil ja värvide mängul. Abstraktsete maalide puhul mõtiskle, missugused värvitoonid Sinu koju rohkem sobivad, kas jõulised värvitoonid või pigem pastelsed, või hoopis värvitoonid, mis põhinevad hele-tumeduse või värvikontrastidel.

Või meeldib Sulle pigem kujutav kunst, kus maalil on äratuntav objekt, kas inimesed, loomad, linnud või loodusvaade. See võib olla täpsem realistlikum maalistiil või impressionistlikum, kus rõhuasetus on pigem meeleolul ja valgusel.

Oluline on arvestada, kuhu tuppa maal on planeeritud, kas söögi-, elu-, laste- või magamistuppa. Magamistoas ja lastetoas on soovituslik pigem rahulikum teematika ja pastelsemad, leebemad värvitoonid. Elutoas aga võiks enamasti kõnetada pigem värviküllane, “elu täis” temaatika. Samas kui ka elutoas on eesmärk pigem lõõgastuda, siis võiks ka siin olla eelistatud rahulikuma meeleoluga maal, pigem mõni loodusvaade.

Kui sul on Skandinaavia stiilis kodu, siis võiks just elutoale erksat aktsenti lisada mõni kontrastne värvilaik, st. abstraktne maal või värviküllane loodusmaal. Klaasitud ja paspartuuga pastell- ja akvarellmaalid sobivad samuti Skandinaavia stiilis koju imeliselt, harmoneeruvad hästi teiste raamitud/klaasitud fotode või graafiliste lehtedega, nii saab luua mõnusa, eriilmelise kompositsiooni.

Akrüül-ja õlimaalid, raamiga või ilma, soovivad enda ümber veidike rohkem õhku ja sobivad hästi nii modernsesse koju, kui klassikaliselt ajatusse või antiiksesse stiili, keset antiikse mööbliga kodu.

Kõige suurem tõde on aga ikkagi selle, et maali valik on põhiliselt tunnetuse küsimus , kui mõni maal Sind tõesti kõnetab ja lummab, siis tead hetkega, et see on “Sinu” ja kindlasti leiad talle sobiva asukoha oma kodus

2. Missuguse on ideaalne suurus?

Kui sul on stiil ja temaatika enam-vähem paigas, siis on oluline maali ja seina suuruse vahekord.

Liiga väikese maali ja suure laotusega seina puhul, “upub” maal seina sisse ära ja ka vastupidi. Liiga suur maal väikese seina jaoks mõjub ahistavalt.

Kui on tegemist suure seinapinnaga, siis lahenduseks on kas suurte mõõtmetega akrüül- või õlimaal või näiteks pastellmaalide, akvarellmaalide või väikesemõõduliste  akrüülmaalide riputamine grupina. See loob võimaluse põnevaks tervikuks ja annab ka võimaluse maale grupis edasi-tagasi, üles-alla nihutada, et aega-ajalt asukohti vahetades uut õhustikku luua. See võimalus sõltub muidugi kinnitusviisidest, millest kirjutan allpool pikemalt.

3. Mida silmas pidada seoses valgustusega?

Oluline on mõelda ka valgustuse peale. Kui on pimedam sein, kuhu päevavalgus peale ei paista ja puuduvad seinalambid, näiteks trepi kohal olevad seinad või esik, siis pigem valida heledamates värvitoonides maal. Võiks ju mõelda, et ideaalis on hea, kui igal maalil on eraldi valgustus aga see on arusaadavalt kapriisne tegevus ja nõuab palju ettevalmistustöid. Mulle endale meeldib maale aeg-ajalt seintel ringi paigutada ja sel puhul seina kohtvalgustus  konkreetse maali jaoks pigem piiraks ümberpaigutamise võimalusi, kui avardaks neid.

Nõuandeid, kuidas maali seinale valida:

www.kuidas.ee/871/kuidas-valida-seinale-maali

www.sisustusweb.ee/ee/nipid/2946/millist-kunsti-valida-oma-elutoa-seinale.html

www.thespruce.com/choosing-artwork-by-room-4155124

-Mark Kostabi on öelnud, et mõnikord, kui ta märkab, et kogu mööbel ning maalid on omavahel kooskõlas, siis tajub ta suurepärast kaitstuse- ning õnnetunnet.

4. Millal raam, paspartuu, klaas ja millal mitte?

Raam ja klaas on kõige tavalisemad võtted tööde paremaks hoidmiseks, ehkki mitte kõik maalid ei vaja ilmtingimata raami.

Raam: Kuna akrüül- ja õlimaalid on enamasti maalitud krunditud lõuendile ja lõuend on pingutatud puitraamile, siis akrüül-ja õlimaalid enamasti raami ei vajagi ja neid saad kenasti ilma raamita seinale riputada. Vahel mõjub raamita töö isegi paremini. See sõltub kodu või kontori olemusest ja sisustusest. Kui sul on suured, kõrgete lagedega või modernse mööbliga sisustatud toad, siis “ootavad” akrüül-ja õlimaalid raami vähem.

Kui su kodu on sisustatud näiteks klassikalises või antiikses stiilis, siis tasub mõelda näiteks antiikstiilis või lakoonilisemas stiilis puit- või plastikraamide peale.

Pastell-ja akvarellmaalide puhul on vastus ühene, vaja on raami. Kuna pastellid ja akvarellid on maalitud õhukesele paberilehele, siis neid teisti eksponeerida ei saagi.

Klaas: Pastell-ja akvarellmaalide puhul on vaja kindlasti raamile ka klaasi, et pakkuda maalile kaitset niiskuse ja tolmu eest. Klaasi puhul on oluline, et see ei muudaks värvi. Seega ei sobi tavaline aknaklaas, mis on kergelt rohekat värvitooni ja võib peegeldada valgust tagasi nii, et maali ennast õieti ei näegi. Seetõttu on parim lahendus peegeldusvastane värvitu spetsiaalselt piltide raamimiseks mõeldud mattklaas. Klaas ühelt poolt on kirgas ja teiselt poolt matt. Väljapoole jääv matistatud pind vähendab otsesest valgusest tekkivaid peegeldusi ning seespool paiknev kirgas pind tagab võimalikult selge läbipaistvuse.

Paspartuu:  Pastell -ja akvarellmaalile annab palju juurde õiges värvitoonis paspartuu valik. Paspartuu on paksemast papist valmistatud värviline või valge ääris, mis jätab maali ja raami vahele ühevärvilise hingamisruumi. Paspartuu mõte on maali esile toomine aga peale ilu on tal ka praktiline väärtus. Paspartuu on oluline õhuvahe jätmiseks paberi ja klaasi vahele, nii on maal paremini kaitstud.  

Raamimise ja klaasimise võimalustega saad tutvuda lisaks veel siit:

https://www.jarsi.ee/piltide-raamimine/

5. Kuidas riputada maali seinale auke tegemata?

Maali riputamiseks kruvitakse seinale pidepunktiks tavaliselt kipsi- või puidukruvid. Mis aga saab siis, kui tekib soov maale ümber paigutada või välja vahetada? Inetud augud peale kruvide välja keeramist pole just kõige parim lahendus.

Soovitan Sulle lahenduseks lae alla seinale kinnitatavaid seinasiine. Valged seinasiinid  näevad lae all soliidsed välja ja enamasti nad silma ei torka. Tapetseeritud või värvitud seinale jäetakse laega kohtudes enamasti kitsas valge ääris, mis ongi sobivaim koht seinasiinide kinnituseks.

Siinile tuleb juurde soetada ka jõhvid ja konksud maali riputamiseks.

Peale siinide paigaldamist on Sul võimalus maali soovi korral vasakule-paremale, üles-alla nihutada. Saad kogu seinasiini laiuses riputada üksteise kõrvale või alla maale nii palju kui mahub. Kui sa täpselt veel ei tea, kus värskelt remonditud koduseinal maalid peaksid asuma, siis soovitan siinid kinnitada kogu seina laiuses, nii jääb Sulle tulevikus piisavalt mänguruumi.

Soovitan tutvuda erinevate seinale riputussüsteemide valikuga Järsi OÜ kodulehel:

https://www.jarsi.ee/tootekategooria/riputustarvikud/stas-riputussysteemid-seinale/

Siin pakutakse erineva laiuse, pikkuse ja värvitooniga seinasiine ja sinna juurde vajalikke riputustarvikuid. Üks variant OÜ Järsi kodulehelt näitena kõrval oleval pildil.

Ise olen aastaid kasutanud just Järsi toodangut ja olen võimaluste, töökindluse ning välimusega väga rahul.

ksksk

6. Kuidas hooldada siidisalle, kas siidisalle võib pesta?

Siidisalle võib julgelt pesta ja seda tulebki aeg-ajalt teha. Siidisalle soovitatakse pesta käsitsi jahedas või leiges vees. Loputusveele võib lisada tilgakese äädikat. Väänata siidi ei soovitata, pigem tuleks siidist üleliigne vesi kergelt välja pigistada. Siid tuleks riputada kuivama õhu kätte lahtilaotatuna. Siidi ei tohiks kuivatada päikese käes ega kuuma radiaatori läheduses, mis võib muuta kangakiud hapraks. Siid kuivab kiiresti, mõne aja möödudes, kui siid ei ole veel lõplikult läbi kuivanud, tuleks sall vasakult poolelt siidile sobival temperatuuril kuivaks triikida. Kuiv siid ei taha triikimisel sirgu minna.